K & N AIR FILTER AUDI RS4 RS5 V8 33-3032
K&N PANEL FILTER 33-3032 TO Suit :
2015 Audi RS4 4.2L V8 Gas
Right Side Airbox
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2015 Audi RS5 4.2L V8 Gas
Right Side Airbox
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2014 Audi RS4 4.2L V8 Gas
Right Side Airbox
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2014 Audi RS5 4.2L V8 Gas
Right Side Airbox
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2013 Audi A4 4.2L V8 Gas
Right Side Airbox
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2013 Audi A5 4.2L V8 Gas
Right Side Airbox
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2013 Audi RS4 4.2L V8 Gas
Right Side Airbox
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2013 Audi RS5 4.2L V8 Gas
Right Side Airbox
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2012 Audi RS4 4.2L V8 Gas
Right Side Airbox
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2012 Audi RS5 4.2L V8 Gas
Right Side Airbox
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2011 Audi RS5 4.2L V8 Gas
Right Side Airbox
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
2010 Audi RS5 4.2L V8 Gas
Right Side Airbox
Street Legal in All US States: Yes
TUV Approved (Europe): Yes
| Air Filter Shape | Panel |
| Height | 1.5 in (38 mm) |
| Package Contents | 1 Air Filter |
| Package Quantity | 1 |
| Washable | Yes |
| Product Style | Unique Air Filters |
| Filter Material | Cotton Gauze |
| Flanges | None |
| Outside Length | 8.375 in (213 mm) |
| Outside Width | 6.375 in (162 mm) |
K&N's replacement air filters are designed to increase horsepower and acceleration while providing excellent filtration. We make over 1,200 different replacement air filters for virtually every vehicle on the road. These filters are washable and reusable and are custom designed to fit into your existing factory air box. Their drop-in design means adding performance is simple. With most vehicles you simply remove the disposable air filter and replace it with a K&N.
The Importance of Oil
A K&N Air Filter is made of 4 to 6 layers of cotton gauze sandwiched between two epoxy-coated aluminum wire screens. The cotton is treated with a specially formulated grade of oil causing tackiness throughout the cotton’s microscopic strands. The nature of the cotton allows high volumes of airflow, and when combined with the tackiness of the oil creates a powerful filtering media that ensures engine protection.
