K&N 57I AIR FILTER KIT V8 CHROME TOP 14"
K&N 60-1280
To Suit all popular 4 barrel carburetors.
1-1/4" DROP BASE
K&N's custom air cleaner assemblies are designed with the racer in mind. They incorporate good looks as well as the superior air flow that you expect from K&N. These custom air cleaner assemblies are designed for use with any engine that uses a round element air cleaner housing. They incorporate our famous K&N Air Filters and provide more air flow than other assemblies of this type. Available in 4 different designs, the perfect assembly is sure to be found here. Each complete assembly comes with base, element, and top plate.
Race ready low profile air cleaner. Drops filter 7/8" or 1-1/4" below carburetor flange. 5-1/8" flange fits all popular 4 barrel carburetors. Four element heights to fit a wide variety of applications. Note: 7/8" drop will fit carburetors with electric choke mechanisms.
includes K&N air filter
- Provides more air flow to the engine
- Designed to increase horsepower
- Washable and reusable air filter
| Air Filter Color | Red |
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Air Filter Height | 3.063 in (78 mm) |
| Air Filter Inside Diameter | 12 in (305 mm) |
| Air Filter Shape | Round |
| Inlet Diameter | 5.125 in (130 mm) |
| Mounting Hardware Included | No |
| Neck Flange | 5.125 in (130 mm) |
| Overall Height | 2.75 in (70 mm) |
| Replacement Filter | E-1650 |
| Style | 1-1/4" Drop Base |
| Top Material | Chrome |
| Top Style | Chrome |
| Warranty | 1 Year Limited |
| Product Style | Custom Assemblies |
| Size | 14 Inch |
| Outside Diameter | 14 in (356 mm) |
| Weight | 5.9 lb (2.7 kg) |
| Product Box Height | 14.44 in (367 mm) |
| Product Box Length | 14.25 in (362 mm) |
| Product Box Width | 6.63 in (168 mm) |
| Assembly Footnote 1 | Vent kit available, P/N 85-119 |
Includes K&N air filter
Provides more air flow to the engine
Designed to increase horsepower
Washable and reusable air filter
K&N's custom air cleaner assemblies are designed with the racer in mind. They incorporate good looks as well as the superior air flow that you expect from K&N. These custom air cleaner assemblies are designed for use with any engine that uses a round element air cleaner housing. They incorporate our famous K&N Air Filters and provide more air flow than other assemblies of this type. Available in 4 different designs, the perfect assembly is sure to be found here. Each complete assembly comes with base, element, and top plate.
