K&N BREATHER AIR FILTER 10 or 13 mm Neck
: 62-1600BL
: NZD $20.39
YES IN STOCK NOW
K&N 62-1600BL
K&N crankcase vent filters are perfect for racing applications, vintage cars or individuals who want to add some aesthetics to their classic carbureted engine. The cone-shaped 62-1600BL crankcase vent filter has a K&N embossed chrome top and chrome base.
| Flange Inside Diameter | 0.375 in (10 mm) |
| Height | 1.75 in (44 mm) |
| Outside Diameter | 2 in (51 mm) |
| Filter Material | Non-woven Synthetic |
| Top Material | Chrome |
| Top Style | Metal |
| Product Style | Rubber Base Crankcase Vent Filters |
| Flange Inside Diameter 2 | 0.5 in (13 mm) |
| Flange Length | 0.5 in (13 mm) |
