K&N Cabin Air Filter SUBARU WRX STI FORESTER LEVORG
K&N’s line of washable replacement cabin air filters are designed to filter your incoming air using state-of-the-art filtration technology - protecting your vehicle’s occupants, interior, and HVAC system from pollutants and unpleasant odors. Engineered to be washable, reusable, and durable, this cabin filter is designed to last for the entire lifespan of your vehicle!
| Cabin Filter Location | Glove Box |
| Length | 8.625 in (219 mm) |
| Width | 8.125 in (206 mm) |
| Height | 1.063 in (27 mm) |
| Material Used | Polyurethane |
| Filter Material | Non-woven Synthetic |
| Package Contents | 1 Cabin Filter |
| Filter Quantity | 1 |
| Warranty | No-Hassle Lifetime Limited |
| Product Style | Cabin Filters |
| Air Filter Material | Non-woven Synthetic |
| Package Quantity | 1 |
| Weight | 1 lb (0.4 kg) |
| Product Box Height | 11.38 in (289 mm) |
| Product Box Length | 9.87 in (251 mm) |
| Product Box Width | 1.94 in (49 mm) |
| Washable | Yes |
2021 Subaru WRX 2.0L H4 Gas
All Models
2021 Subaru WRX STI 2.5L H4 Gas
All Models
2020 Subaru WRX 2.0L H4 Gas
All Models
2020 Subaru WRX STI 2.5L H4 Gas
All Models
2019 Subaru Levorg 1.6L H4 Gas
All Models
2019 Subaru Levorg 2.0L H4 Gas
All Models
2019 Subaru WRX 2.0L H4 Gas
All Models
2019 Subaru WRX STI 2.5L H4 Gas
All Models
2018 Subaru Forester 2.0L H4 Diesel
All Models
2018 Subaru Forester 2.0L H4 Gas
All Models
2018 Subaru Forester 2.5L H4 Gas
All Models
2018 Subaru Levorg 1.6L H4 Gas
All Models
2018 Subaru Levorg 2.0L H4 Gas
All Models
2018 Subaru WRX 2.0L H4 Gas
All Models
2018 Subaru WRX STI 2.5L H4 Gas
All Models
2017 Subaru Crosstrek 2.0L H4 Gas
All Models
2017 Subaru Forester 2.0L H4 Gas
All Models
2017 Subaru Forester 2.5L H4 Gas
All Models
2017 Subaru Levorg 1.6L H4 Gas
All Models
2017 Subaru Levorg 2.0L H4 Gas
All Models
2017 Subaru WRX 2.0L H4 Gas
All Models
2017 Subaru WRX STI 2.5L H4 Gas
All Models
2017 Subaru XV 2.0L H4 Gas
All Models
2016 Subaru Forester 2.0L H4 Gas
All Models
2016 Subaru Forester 2.5L H4 Gas
All Models
2016 Subaru Impreza 2.0L H4 Gas
All Models
2016 Subaru Impreza 2.0L H4 Gas
All Models
2016 Subaru Impreza 2.0L H4 Gas
All Models
2016 Subaru Levorg 1.6L H4 Gas
All Models
2016 Subaru Levorg 2.0L H4 Gas
All Models
2016 Subaru WRX 2.0L H4 Gas
All Models
2016 Subaru WRX STI 2.5L H4 Gas
All Models
2016 Subaru WRX STI 2.5L H4 Gas
All Models
2015 Subaru Forester 2.0L H4 Gas
All Models
2015 Subaru Forester 2.5L H4 Gas
All Models
2015 Subaru Impreza 2.0L H4 Gas
All Models
2015 Subaru Impreza 2.0L H4 Gas
All Models
2015 Subaru Levorg 1.6L H4 Gas
All Models
2015 Subaru Levorg 2.0L H4 Gas
All Models
2015 Subaru WRX 2.0L H4 Gas
All Models
2015 Subaru WRX STI 2.5L H4 Gas
All Models
2015 Subaru WRX STI 2.5L H4 Gas
All Models
2015 Subaru XV Crosstrek 2.0L H4 Gas
All Models
2015 Subaru XV Crosstrek Hybrid 2.0L H4 Gas
All Models
2014 Subaru Forester 2.0L H4 Gas
All Models
2014 Subaru Forester 2.5L H4 Gas
All Models
2014 Subaru Impreza 2.0L H4 Gas
All Models
2014 Subaru Impreza 2.0L H4 Gas
All Models
2014 Subaru Impreza WRX 2.5L H4 Gas
All Models
2014 Subaru Impreza WRX STi 2.5L H4 Gas
All Models
2014 Subaru Levorg 1.6L H4 Gas
All Models
2014 Subaru Levorg 2.0L H4 Gas
All Models
2014 Subaru WRX 2.5L H4 Gas
All Models
2014 Subaru WRX STI 2.5L H4 Gas
All Models
2014 Subaru WRX STI 2.5L H4 Gas
All Models
2014 Subaru XV Crosstrek 2.0L H4 Gas
All Models
2014 Subaru XV Crosstrek Hybrid 2.0L H4 Gas
All Models
2013 Subaru Forester 2.5L H4 Gas
All Models
2013 Subaru Forester Turbo 2.5L H4 Gas
All Models
2013 Subaru Impreza 2.0L H4 Gas
All Models
2013 Subaru Impreza 2.0L H4 Gas
All Models
2013 Subaru Impreza WRX 2.5L H4 Gas
All Models
2013 Subaru Impreza WRX STi 2.5L H4 Gas
All Models
2013 Subaru WRX 2.5L H4 Gas
All Models
2013 Subaru WRX STI 2.5L H4 Gas
All Models
2013 Subaru WRX STI 2.5L H4 Gas
All Models
2013 Subaru XV Crosstrek 2.0L H4 Gas
All Models
2012 Subaru Forester 2.5L H4 Gas
All Models
2012 Subaru Forester 2.5L H4 Gas
All Models
2012 Subaru Forester Turbo 2.5L H4 Gas
All Models
2012 Subaru Impreza 2.0L H4 Gas
All Models
2012 Subaru Impreza 2.0L H4 Gas
All Models
2012 Subaru Impreza WRX 2.5L H4 Gas
All Models
2012 Subaru Impreza WRX STi 2.5L H4 Gas
All Models
2012 Subaru WRX 2.5L H4 Gas
All Models
2012 Subaru WRX STI 2.5L H4 Gas
All Models
2011 Subaru Forester 2.5L H4 Gas
All Models
2011 Subaru Forester 2.5L H4 Gas
All Models
2011 Subaru Forester Turbo 2.5L H4 Gas
All Models
2011 Subaru Impreza 2.5L H4 Gas
All Models
2011 Subaru Impreza WRX 2.5L H4 Gas
All Models
2011 Subaru Impreza WRX STi 2.5L H4 Gas
All Models
2010 Subaru Forester 2.5L H4 Gas
All Models
2010 Subaru Impreza WRX 2.5L H4 Gas
All Models
2010 Subaru Impreza WRX STi 2.5L H4 Gas
All Models
2009 Subaru Forester 2.5L H4 Gas
All Models
2009 Subaru Impreza WRX 2.5L H4 Gas
All Models
2009 Subaru Impreza WRX STi 2.5L H4 Gas
All Models
2008 Subaru Impreza WRX 2.5L H4 Gas
All Models
2008 Subaru Impreza WRX STi 2.5L H4 Gas
All Models
