K&N CABIN AIR FILTER TESLA S VF1015
: VF1015
: NZD $81.59
K&N’s line of washable replacement cabin air filters are designed to filter your incoming air using state-of-the-art filtration technology - protecting your vehicle’s occupants, interior, and HVAC system from pollutants and unpleasant odors. Engineered to be washable, reusable, and durable, this cabin filter is designed to last for the entire lifespan of your vehicle!
Product details
- INCREASED AIRFLOW IMPROVES HEATING/COOLING EFFICIENCY
- HELPS CONTROL ODORS: Treated to help capture contaminants that cause odors. Dirty disposable cabin filters can cause a musty smell in your car’s interior
- SAVE MONEY: Washable product that lasts
- EASY TO INSTALL: Pre-treated and ready to drop into your factory air box. Typically installs in less than five minutes with no tools required
- WASHABLE AND REUSABLE: Engineered to last for the life of your vehicle
- ECO-FRIENDLY: Using a washable, reusable product reduces landfill waste from disposable filters. More than 200 million disposable air filters end up in landfills each year.
- NO-HASSLE WARRANTY: No-Hassle Lifetime Limited Warranty
- DESIGNED FOR LONG-LASTING PERFORMANCE AND QUALITY
Specifications
| Cabin Filter Location | Engine |
| Length | 9.5 in (241 mm) |
| Width | 6.25 in (159 mm) |
| Height | 1.063 in (27 mm) |
| Material Used | Polyurethane |
| Filter Material | Non-woven Synthetic |
| Package Contents | 1 Cabin Filter |
| Filter Quantity | 1 |
| Warranty | No-Hassle Lifetime Limited |
| Product Style | Cabin Filters |
| Air Filter Material | Non-woven Synthetic |
| Package Quantity | 1 |
| Weight | 0.8 lb (0.4 kg) |
| Product Box Height | 11.4 in (290 mm) |
| Product Box Length | 7.7 in (196 mm) |
| Product Box Width | 2.1 in (53 mm) |
| Washable | Yes |
Vehicle Applications
|
2015 Tesla S Electric All Models 2014 Tesla S Electric All Models |
|
2013 Tesla S Electric All Models 2012 Tesla S Electric All Models |
