K&N Performance Air Intake System AIRCHARGER; FORD MUSTANG GT, V8-4.6L 07-09
A high-density polyethylene (HDPE) rotationally-molded tube helps increase the volume of airflow to your engine, and provides a guaranteed increase in horsepower and torque. These systems are paired with a washable, reusable High-Flow Air Filter™ featuring oiled cotton filter media. The oversized, conical design allows you to go up to 100,000 miles between filter services under normal highway driving conditions. A custom heat shield helps protect intake air from the high temperature of your engine bay, and the entire system can typically be installed in less than 60 minutes.
| Estimated Horsepower Gain | 15.31 HP @ 6000 RPM |
| Estimated Torque Gain | 13.47 lbft |
| Air Filter Color | Red |
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Air Filter Outlet Shape | Round |
| Clamps Included | 6 |
| Clamp Material | Stainless Steel |
| Clamp Style | Regular |
| Couplers Included | 2 |
| Replacement Filter | RU-1048 |
| Product Style | 63 Series Aircharger Kits |
| Alternate Replacement Filter | RF-1048/RU-1048XD |
| Intake Pipe Color / Finish | Black |
| Intake Pipe Material | High-Density Cross-Linked Polyethylene |
| Street Legal In All US States | Not legal for sale or use in California on any pollution controlled motor vehicle. |
| TUV Approved (Europe) | No |
| Weight | 10.3 lb (4.7 kg) |
| Product Box Height | 12.5 in (318 mm) |
| Product Box Length | 22.25 in (565 mm) |
| Product Box Width | 14.25 in (362 mm) |
| California Restricted | Not legal for sale or use in California |
| Mounting Hardware Included | Yes |
| Warranty | No-Hassle Lifetime Limited |
|
2009 Ford Mustang GT 4.6L V8 Gas All Models Street Legal in All US States: No |
|
2008 Ford Mustang GT 4.6L V8 Gas All Models Street Legal in All US States: No |
|
2007 Ford Mustang GT 4.6L V8 Gas All Models Street Legal in All US States: No |
