K&N Performance Air Intake System AIRCHARGER; RAM 2500 L6-6.7L DSL 2013-2018
This K&N cold air intake system is engineered for your Ram 2500/3500 L6-6.7L DSL. A high-density polyethylene (HDPE) rotationally molded tube helps increase the volume of airflow to your engine and provides a guaranteed increase of 16.5 horsepower and 44 torque with no tune required. This intake system is paired with a washable, reusable High-Flow LIFETIME Air Filter™ featuring oiled cotton filter media. The oversized, conical design allows you to go up to 100,000 miles between filter services under normal highway driving conditions. A custom designed enclosed air box helps protect intake air from the high temperature of your engine bay, and the entire system can typically be installed in less than 60 minutes.
| Estimated Horsepower Gain | 16.5 HP @ 2000 RPM |
| Estimated Torque Gain | 44 lbft |
| Air Filter Color | Red |
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Air Filter Outlet Shape | Round |
| Clamps Included | 1 |
| Clamp Material | Stainless Steel |
| Clamp Style | Regular |
| Couplers Included | Not Required |
| Replacement Filter | RU-5297 |
| Product Style | 63 Series Aircharger Kits |
| Intake Pipe Color / Finish | Black |
| Intake Pipe Material | High-Density Cross-Linked Polyethylene |
| Street Legal In All US States | Not legal for sale or use in California on any pollution controlled motor vehicle. |
| TUV Approved (Europe) | No |
| Weight | 12.8 lb (5.8 kg) |
| Product Box Height | 15.6 in (396 mm) |
| Product Box Length | 24.2 in (615 mm) |
| Product Box Width | 20.2 in (513 mm) |
| California Restricted | Not legal for sale or use in California |
| Mounting Hardware Included | Yes |
| Warranty | No-Hassle Lifetime Limited |
|
2018 Ram 2500 6.7L L6 Diesel All Models Street Legal in All US States: No |
|
2017 Ram 2500 6.7L L6 Diesel All Models Street Legal in All US States: No |
|
2016 Ram 2500 6.7L L6 Diesel All Models Street Legal in All US States: No |
|
2015 Ram 2500 6.7L L6 Diesel All Models Street Legal in All US States: No |
|
2014 Ram 2500 6.7L L6 Diesel All Models Street Legal in All US States: No |
|
2013 Ram 2500 6.7L L6 Diesel All Models Street Legal in All US States: No |
