K&N Performance Air Intake System FIPK; DODGE MAGNUM/CHRYSLER 300c, V8 - 2005-20
K&N's replacement air filters are designed to increase horsepower and acceleration while providing excellent filtration. We make over 1,200 different replacement air filters for the majority of vehicles on the road. These filters are washable and reusable and are custom designed to fit into your existing factory air box. Their drop-in design means adding performance is simple. With most vehicles you simply remove the disposable air filter and replace it with a K&N. See applicable instruction sheet for details. Our stock replacement air filters for street vehicles are covered by our famous K&N Million-Mile Limited Warranty and will be the last air filter your vehicle will ever need.
| Estimated Horsepower Gain | 21.09 HP @ 5216 RPM |
| Replacement Filter | RU-1042 |
| Air Filter Color | Red |
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Air Filter Outlet Shape | Round |
| Clamps Included | 6 |
| Clamp Material | Stainless Steel |
| Clamp Style | Regular |
| CARB EO Number | D-269-76 |
| Couplers Included | 2 |
| Type | Gen II |
| Estimated Torque Gain | 31.6 lbft |
| Product Style | 57 Series FIPK |
| Alternate Replacement Filter | RF-1042/RU-1042XD |
| Intake Pipe Color / Finish | Black |
| Intake Pipe Material | High-Density Cross-Linked Polyethylene |
| Street Legal In All US States | Legal for use in all 50 states. |
| TUV Approved (Europe) | No |
| Weight | 10.4 lb (4.7 kg) |
| Product Box Height | 12.5 in (318 mm) |
| Product Box Length | 18.25 in (464 mm) |
| Product Box Width | 18.25 in (464 mm) |
| Mounting Hardware Included | Yes |
|
2019 Chrysler 300C 5.7L V8 Gas Except Shaker Hood
|
|
2019 Dodge Challenger 5.7L V8 Gas Except Shaker Hood
|
|
2019 Dodge Charger 5.7L V8 Gas Except Shaker Hood
|
|
2018 Chrysler 300C 5.7L V8 Gas Except Shaker Hood
|
|
2018 Dodge Challenger 5.7L V8 Gas Except Shaker Hood
|
|
2018 Dodge Charger 5.7L V8 Gas Except Shaker Hood
|
|
2017 Chrysler 300C 5.7L V8 Gas Except Shaker Hood
|
|
2017 Dodge Challenger 5.7L V8 Gas Except Shaker Hood
|
|
2017 Dodge Charger 5.7L V8 Gas Except Shaker Hood
|
|
2016 Chrysler 300C 5.7L V8 Gas Except Shaker Hood
|
|
2016 Dodge Challenger 5.7L V8 Gas Except Shaker Hood
|
|
2016 Dodge Charger 5.7L V8 Gas Except Shaker Hood
|
|
2015 Chrysler 300C 5.7L V8 Gas Except Shaker Hood
|
|
2015 Dodge Challenger 5.7L V8 Gas Except Shaker Hood
|
|
2015 Dodge Charger 5.7L V8 Gas Except Shaker Hood
|
|
2014 Chrysler 300C 5.7L V8 Gas All Models
|
|
2014 Dodge Challenger 5.7L V8 Gas All Models
|
|
2014 Dodge Charger 5.7L V8 Gas All Models
|
|
2013 Chrysler 300C 5.7L V8 Gas All Models
|
|
2013 Chrysler 300C 5.7L V8 Gas All Models
|
|
2013 Dodge Challenger 5.7L V8 Gas All Models
|
|
2013 Dodge Charger 5.7L V8 Gas All Models
|
|
2012 Chrysler 300C 5.7L V8 Gas All Models
|
|
2012 Dodge Challenger 5.7L V8 Gas All Models
|
|
2012 Dodge Charger 5.7L V8 Gas All Models
|
|
2011 Chrysler 300C 5.7L V8 Gas All Models
|
|
2011 Dodge Challenger 5.7L V8 Gas All Models
|
|
2011 Dodge Charger 5.7L V8 Gas All Models
|
|
2010 Chrysler 300C 5.7L V8 Gas All Models
|
|
2010 Chrysler 300C 6.1L V8 Gas All Models
|
|
2010 Dodge Challenger 5.7L V8 Gas All Models Street Legal in All US States: Yes CARB EO Number: D-269-76 |
|
2010 Dodge Challenger 6.1L V8 Gas All Models Street Legal in All US States: Yes CARB EO Number: D-269-76 |
|
2010 Dodge Charger 5.7L V8 Gas All Models Street Legal in All US States: Yes CARB EO Number: D-269-76 |
|
2010 Dodge Charger 6.1L V8 Gas All Models Street Legal in All US States: Yes CARB EO Number: D-269-76 |
|
2009 Chrysler 300C 5.7L V8 Gas All Models Street Legal in All US States: Yes CARB EO Number: D-269-76 |
|
2009 Chrysler 300C 6.1L V8 Gas All Models Street Legal in All US States: Yes CARB EO Number: D-269-76 |
|
2009 Dodge Challenger 5.7L V8 Gas All Models Street Legal in All US States: Yes CARB EO Number: D-269-76 |
|
2009 Dodge Challenger 6.1L V8 Gas All Models Street Legal in All US States: Yes CARB EO Number: D-269-76 |
|
2009 Dodge Charger 5.7L V8 Gas All Models Street Legal in All US States: Yes CARB EO Number: D-269-76 |
|
2009 Dodge Charger 6.1L V8 Gas All Models Street Legal in All US States: Yes CARB EO Number: D-269-76 |
|
2008 Chrysler 300C 5.7L V8 Gas All Models Street Legal in All US States: Yes CARB EO Number: D-269-76 |
|
2008 Chrysler 300C 6.1L V8 Gas All Models Street Legal in All US States: Yes CARB EO Number: D-269-76 |
|
2008 Dodge Challenger 6.1L V8 Gas All Models Street Legal in All US States: Yes CARB EO Number: D-269-76 |
|
2008 Dodge Charger 5.7L V8 Gas All Models Street Legal in All US States: Yes CARB EO Number: D-269-76 |
|
2008 Dodge Charger 6.1L V8 Gas All Models Street Legal in All US States: Yes CARB EO Number: D-269-76 |
|
2008 Dodge Magnum 5.7L V8 Gas All Models Street Legal in All US States: Yes CARB EO Number: D-269-76 |
|
2008 Dodge Magnum 6.1L V8 Gas All Models Street Legal in All US States: Yes CARB EO Number: D-269-76 |
|
2007 Chrysler 300C 5.7L V8 Gas All Models Street Legal in All US States: Yes CARB EO Number: D-269-76 |
|
2007 Chrysler 300C 6.1L V8 Gas All Models Street Legal in All US States: Yes CARB EO Number: D-269-76 |
|
2007 Dodge Charger 5.7L V8 Gas All Models Street Legal in All US States: Yes CARB EO Number: D-269-76 |
|
2007 Dodge Charger 6.1L V8 Gas All Models Street Legal in All US States: Yes CARB EO Number: D-269-76 |
|
2007 Dodge Magnum 5.7L V8 Gas All Models Street Legal in All US States: Yes CARB EO Number: D-269-76 |
|
2007 Dodge Magnum 6.1L V8 Gas All Models Street Legal in All US States: Yes CARB EO Number: D-269-76 |
|
2006 Chrysler 300C 5.7L V8 Gas All Models Street Legal in All US States: Yes CARB EO Number: D-269-76 |
|
2006 Chrysler 300C 6.1L V8 Gas All Models Street Legal in All US States: Yes CARB EO Number: D-269-76 |
|
2006 Dodge Charger 5.7L V8 Gas All Models Street Legal in All US States: Yes CARB EO Number: D-269-76 |
|
2006 Dodge Charger 6.1L V8 Gas All Models Street Legal in All US States: Yes CARB EO Number: D-269-76 |
|
2006 Dodge Magnum 5.7L V8 Gas All Models Street Legal in All US States: Yes CARB EO Number: D-269-76 |
|
2006 Dodge Magnum 6.1L V8 Gas All Models Street Legal in All US States: Yes CARB EO Number: D-269-76 |
|
2005 Chrysler 300C 5.7L V8 Gas All Models Street Legal in All US States: Yes CARB EO Number: D-269-76 |
|
2005 Chrysler 300C 6.1L V8 Gas All Models
|
|
2005 Dodge Magnum 5.7L V8 Gas All Models
|
