K&N Performance Air Intake System FIPK; HOLDEN COMMORE VT-VY, V8-5.7L
: 57-3044
: NZD $713.99
YES IN STOCK NOW
K&N's replacement air filters are designed to increase horsepower and acceleration while providing excellent filtration. We make over 1,200 different replacement air filters for the majority of vehicles on the road. These filters are washable and reusable and are custom designed to fit into your existing factory air box. Their drop-in design means adding performance is simple. With most vehicles you simply remove the disposable air filter and replace it with a K&N.
K&N Performance Air Intake System FIPK; HOLDEN COMMORE VT-VY, V8-5.7L
| Estimated Horsepower Gain | 18.55 HP @ 5818 RPM |
| Replacement Filter | RU-1048 |
| Air Filter Color | Red |
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Air Filter Outlet Shape | Round |
| Clamps Included | 7 |
| Clamp Material | Stainless Steel |
| Clamp Style | Regular |
| CARB EO Number | D-269-31 |
| Couplers Included | 3 |
| Type | Gen II |
| Estimated Torque Gain | 17.5 lbft |
| Product Style | 57 Series FIPK |
| Alternate Replacement Filter | RF-1048/RU-1048XD |
| Intake Pipe Color / Finish | Black |
| Intake Pipe Material | High-Density Cross-Linked Polyethylene |
| Street Legal In All US States | Legal for use in all 50 states. |
| TUV Approved (Europe) | No |
| Weight | 9.8 lb (4.4 kg) |
| Product Box Height | 12.5 in (318 mm) |
| Product Box Length | 22.25 in (565 mm) |
| Product Box Width | 14.25 in (362 mm) |
| Mounting Hardware Included | Yes |
