K&N Performance Air Intake System PERF. INTAKE KIT; JEEP WRANGLER, V6-3.8L 07-11
Gain a guaranteed increase in horsepower and torque with K&N cold air intake system featuring madrel-bent aluminum intake tube. Each system is paired with a washable, reusable High-Flow Air Filter featuring oiled cotton filter media.
| Estimated Horsepower Gain | 7.92 HP @ 4807 RPM |
| Replacement Filter | RU-4730 |
| Air Filter Color | Red |
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Air Filter Outlet Shape | Round |
| Clamps Included | 3 |
| Clamp Material | Stainless Steel |
| Clamp Style | Regular |
| Couplers Included | 1 |
| Estimated Torque Gain | 8.7 lbft |
| Product Style | 77 Series Kits |
| Intake Pipe Color / Finish | Bright Mirrored Finish |
| Intake Pipe Material | Aluminum |
| CARB EO Number | D-269-38 |
| Street Legal In All US States | Legal for use in all 50 states. |
| TUV Approved (Europe) | No |
| Weight | 9.3 lb (4.2 kg) |
| Product Box Height | 12.5 in (318 mm) |
| Product Box Length | 22.25 in (565 mm) |
| Product Box Width | 14.25 in (362 mm) |
| Mounting Hardware Included | Yes |
| Warranty | No-Hassle Lifetime Limited |
|
2011 Jeep Wrangler 3.8L V6 Gas All Models Street Legal in All US States: Yes CARB EO Number: D-269-38 |
|
2011 Jeep Wrangler III 3.8L V6 Gas All Models Street Legal in All US States: Yes CARB EO Number: D-269-38 |
|
2010 Jeep Wrangler 3.8L V6 Gas All Models Street Legal in All US States: Yes CARB EO Number: D-269-38 |
|
2010 Jeep Wrangler III 3.8L V6 Gas All Models Street Legal in All US States: Yes CARB EO Number: D-269-38 |
|
2009 Jeep Wrangler 3.8L V6 Gas All Models Street Legal in All US States: Yes CARB EO Number: D-269-38 |
|
2009 Jeep Wrangler III 3.8L V6 Gas All Models Street Legal in All US States: Yes CARB EO Number: D-269-38 |
|
2008 Jeep Wrangler 3.8L V6 Gas All Models Street Legal in All US States: Yes CARB EO Number: D-269-38 |
|
2007 Jeep Wrangler 3.8L V6 Gas All Models Street Legal in All US States: Yes CARB EO Number: D-269-38 |
