K&N Performance Air Intake System PERF. INTAKE KIT; RAM 1500 V6-3.6L F/I, 2019-2024
: 77-1586KC
: NZD $815.99
Gain a guaranteed increase in horsepower and torque with K&N cold air intake system featuring madrel-bent aluminum intake tube. Each system is paired with a washable, reusable High-Flow Air Filter featuring oiled cotton filter media.
| Estimated Horsepower Gain | 13.45 HP @ 5359 RPM |
| Replacement Filter | RU-1044 |
| Air Filter Color | Red |
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Air Filter Outlet Shape | Round |
| Clamps Included | 5 |
| Clamp Material | Stainless Steel |
| Clamp Style | Worm Gear |
| Couplers Included | 2 |
| Estimated Torque Gain | 11.1 lbft |
| Product Style | 77 Series Kits |
| Alternate Replacement Filter | RF-1044/RU-1044XD |
| Intake Pipe Color / Finish | Gunmetal Gray |
| Intake Pipe Material | Aluminum |
| Street Legal In All US States | Not legal for sale or use in California on any pollution controlled motor vehicle. |
| TUV Approved (Europe) | No |
| Weight | 13.2 lb (6 kg) |
| Product Box Height | 14.5 in (368 mm) |
| Product Box Length | 24.1 in (612 mm) |
| Product Box Width | 15.5 in (394 mm) |
| California Restricted | Not legal for sale or use in California |
| Mounting Hardware Included | Yes |
| Warranty | No-Hassle Lifetime Limited |
|
2024 Ram 1500 3.6L V6 Gas All Models Street Legal in All US States: No |
|
2023 Ram 1500 3.6L V6 Gas All Models Street Legal in All US States: No |
|
2022 Ram 1500 3.6L V6 Gas All Models Street Legal in All US States: No |
|
2021 Ram 1500 3.6L V6 Gas All Models Street Legal in All US States: No |
|
2020 Ram 1500 3.6L V6 Gas All Models Street Legal in All US States: No |
|
2019 Ram 1500 3.6L V6 Gas All Models Street Legal in All US States: No |
