K&N Performance Air Intake System TYPHOON; TOYOTA CAMRY SE L4-2.5L F/I, 2018-2023
Gain a guaranteed increase in horsepower and torque with K&N cold air intake system featuring madrel-bent aluminum intake tube. Each system is paired with a washable, reusable High-Flow Air Filter featuring oiled cotton filter media.
| stimated Horsepower Gain | 3.1 HP @ 5458 RPM |
| Replacement Filter | RU-5147 |
| Air Filter Color | Red |
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Air Filter Outlet Shape | Round |
| Clamps Included | 5 |
| Clamp Material | Stainless Steel |
| Clamp Style | Worm Gear |
| Couplers Included | 2 |
| System Type | Cold-Air Intake System |
| Estimated Torque Gain | 8 lbft |
| Product Style | 69 Series Typhoon Kits |
| Intake Pipe Color / Finish | Wrinkle Black |
| Intake Pipe Material | Aluminum |
| Street Legal In All US States | Not legal for sale or use in California on any pollution controlled motor vehicle. |
| TUV Approved (Europe) | No |
| Weight | 9.2 lb (4.2 kg) |
| Product Box Height | 12.5 in (318 mm) |
| Product Box Length | 22.25 in (565 mm) |
| Product Box Width | 14.25 in (362 mm) |
| California Restricted | Not legal for sale or use in California |
| Mounting Hardware Included | Yes |
| Warranty | No-Hassle Lifetime Limited |
|
2024 Toyota Camry 2.5L L4 Gas All Models Street Legal in All US States: No |
|
2023 Toyota Camry 2.5L L4 Gas Except Hybrid Street Legal in All US States: No |
|
2022 Toyota Camry 2.5L L4 Gas Except Hybrid Street Legal in All US States: No |
|
2021 Toyota Camry 2.5L L4 Gas Except Hybrid Street Legal in All US States: No |
|
2020 Toyota Camry 2.5L L4 Gas Except Hybrid Street Legal in All US States: No |
|
2019 Toyota Camry 2.5L L4 Gas Except Hybrid Street Legal in All US States: No |
|
2018 Toyota Camry 2.5L L4 Gas Except Hybrid Street Legal in All US States: No |
|
2018 Toyota Camry 2.5L L4 Gas Except Hybrid Street Legal in All US States: No |
