K&N Round Air Filter Assembly 5-1/8", 14" X 3-3/4"H, 1-1/4"DROP BASE
: 60-1290
: NZD $285.59
K&N's custom air cleaner assemblies are designed with the racer in mind. They incorporate good looks as well as the superior air flow that you expect from K&N. These custom air cleaner assemblies are designed for use with any engine that uses a round element air cleaner housing. They incorporate our famous K&N Air Filters and provide more air flow than other assemblies of this type. Available in 4 different designs, the perfect assembly is sure to be found here. Each complete assembly comes with base, element, and top plate.
| Air Filter Color | Red |
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Air Filter Height | 4 in (102 mm) |
| Air Filter Inside Diameter | 12 in (305 mm) |
| Air Filter Shape | Round |
| Inlet Diameter | 5.125 in (130 mm) |
| Mounting Hardware Included | No |
| Neck Flange | 5.125 in (130 mm) |
| Overall Height | 3.75 in (95 mm) |
| Replacement Filter | E-3750 |
| Style | 1-1/4" Drop Base |
| Top Material | Chrome |
| Top Style | Metal |
| Warranty | 1 Year Limited |
| Product Style | Custom Assemblies |
| Size | 14 Inch |
| Height | 4 in (102 mm) |
| Outside Diameter | 14 in (356 mm) |
| Inside Diameter | 5.125 in (130 mm) |
| Weight | 6.4 lb (2.9 kg) |
| Product Box Height | 14.44 in (367 mm) |
| Product Box Length | 14.25 in (362 mm) |
| Product Box Width | 6.63 in (168 mm) |
| Assembly Footnote 1 | Vent kit available, P/N 85-1190 |
| Inner Wire | Yes |
